Je omezena pohybová aktivita nemocných s hypertrofickou kardiomyopatií?

Přestože je většina nemocných s hypertrofickou kardiomyopatií limitována jen minimálně ve svých pohybových aktivitách, stejně se domníváme, že fyzická zátěž je při tomto onemocnění zcela nevhodná. Jisté je, že nemocní by neměli aktivně sportovat. Bohužel je však i většina rekreačních pohybových činností nevhodná (tab. 2). S tím samozřejmě souvisí i profesionální činnost nemocných. Ti by se měli vystříhat všech fyzicky náročných povolání. Diskuse se vedou o možnosti vykonávat velmi zodpovědné profese pilotů či strojvůdců. Na toto téma neexistuje mezi odborníky jednotný názor.

Jsou těhotenství nebo porod pacientek s hypertrofickou kardiomyopatií spojeny s vyšším rizikem?

Většinou nikoliv. Medicínská literatura je poměrně skoupá na informace o těhotných pacientkách s hypertrofickou kardiomyopatií, avšak zdá se, že ve většině případů by měla gravidita i porod probíhat obvyklým způsobem. Jiný postup by se zřejmě volil u těžce symptomatických žen.

Aktuality

 • Ut et tortor metus

  7.8.2019

  Ut placerat nunc mauris at pulvinar lectus accumsan sed. Ut et tortor metus. 

  Více informací

 • Sed eget purus dui

  22.7.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. 

 • In malesuada

  18.6.2019

  Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. In malesuada, risus in malesuada lobortis, odio enim posuere mi, quis malesuada augue ligula non purus. Nam non enim eu dui porta iaculis quis fringilla diam.

 • Duis risus est

  3.6.2019

  At consectetur dignissim. In hac habitasse platea dictumst. Duis risus est, tempus elementum lacus vel, consectetur lobortis augue. 

 • Suspendisse eget

  12.3.2019

  Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

 • Nullam augue odio

  5.3.2019

  Nullam augue odio, elementum at est ut, eleifend ultrices lectus. Sed eget purus dui. Etiam sit amet convallis lectus. Suspendisse eget ex accumsan ex vulputate tempor et vel sem.

Kardiologické oddělení Kardiovaskulárního centra, FN v Motole, Praha

Kniha Hypertrofická kardiomyopatie a príbuzná témata:

Hcm

Nejčastejší odpovědi na dotazy pacientů - zdarma ke stažení:

Prirucka